NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Китайският ансамбъл "Их тачин" очарова публиката на фестивала „Варненско лято“
2925
Калейдоскоп

Китайският ансамбъл "Их тачин" очарова публиката на фестивала „Варненско лято“

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.  Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица

| 10 Юли 2024, 11:41 ч.
Китайският ансамбъл
Китайският ансамбъл "Их тачин" очарова публиката на фестивала „Варненско лято“
Снимка © БТА

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите.

Сред хедлайнерите на фестивала са Михаела Филева, D2 и Дичо, както и „Сленг“ с Владо Михайлов и Атанас Колев.

„Фестивалът ще предложи не само музика, но и множество спортни и творчески занимания. В безплатната спортна зона професионални треньори ще мотивират всички за активен начин на живот чрез демонстрации и открити тренировки в над 20 спортни дисциплини, подходящи за всички възрасти. Посетителите ще имат възможността да участват в различни игри с награди, а за най-малките е подготвена богата палитра от еко- и образователни занимания“, разказват организаторите.

„Музейко” ще предложи забавни научни

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите.

На вернисажа камерният ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира

„В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век“, разказват от екипа. Те отбелязват, че заглавието на изложбата „Чеиз за Марс“, като Марс тук е Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вя

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Кание Уест е обвинен в сексуален тормоз от бивша асистентка, съобщи сайтът TMZ. Според Лорън Пишиота рапърът я уволнява, след като й изпраща текстове и видеоклипове с неприлично съдържание.

В иска си Лорън Пишиота казва, че е била модел на платформата OnlyFans. Там тя публикува снимки по бикини и бельо и бележи успех. За една година, тя печели по 1 млн. щатски долара.

Кание наема Лорън през юли 2021 г., след като се запознава с нея по време на подготовката на модната си линия. Тя казва, че също така му е сътрудничила и е работила с него по 3 песни от албума му Donda.

Година по-късно той я моли да изтрие профила си в OnlyFans и й обещава да плаща по 1 млн. долара годишно, ако го направи. Тя се съгласява. Малко след това Кание започва да й изпраща съобщения с неприлично съдържание.

Въпреки това певецът я повишава до шеф на персонала на различни свои комп

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инструменталистите са израснали в пасищните райони на Вътрешна Монголия. Те са родени в семейства на скотовъдци и от ранна възраст са започнали да изучават от народни музиканти местната цигулка моринхур и други характерни инструменти. След това те завършват професионални музикални училища и стават майстори на лъковите и арфови струнни инструменти и на традиционното гърлено пеене. Свирят в професионални художествени трупи във Вътрешна Монголия, имат участия по Китайската централна телевизия и награди в престижни национални и международни конкурси. Изявявали са се на сцени в Китай, Германия, Италия, Канада, САЩ, Швейцария, Швеция, Белгия. През 2014 г. изнасят концерт в „Кенеди център“ във Вашингтон.

Музикален ръководител и диригент на ансамбъла е композиторът Джу Джъджун, който е познат като създател на музика за телевизионни сериали и продукции, музикално-танцови постановки, документални филми, екологични проекти. Многократен носител е на престижната награда за изкуства на Китайската държавна администрация за радио и телевизия. Има и наградата за изключителен принос в популяризирането на националната култура. Той организира и ръководи церемонията по връчването на правителствените награди „Нова песен“ на Китайското радио, както и на националното изложение за оркестрова етно музика и китайския национален фестивал за народни песни и танци. Участва в национална кампания за събиране на монголски песни през 2012 г. През 2008 г. основава трупата Sound of the East original ecological art troupe и е неин ръководител и артистичен директор. Продуцент и артистичен директор е на проекта Yinhe Sigin Mongolian orchestra.

Художествената галерия в Смолян ще бъде именувана на Анастас и Петър Стайкови, създали едни от най-красивите живописни образи на Родопите, реши на днешното си заседание Общинският съвет в Смолян.  

През 2025 г. се навършват 120 г. от рождението на Анастас Стайков. Той посвещава цялото си творчество на Родопите и неуморно, до старини, пресъздава екзотичния бит, самобитната етнография и живота на родопското население, посочи кметът на Смолян Николай Мелемов.

Решението за именуване на Художествената галерия на имената на Анастас и Петър Стайкови е по предложение на кмета. 

Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.

Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко раз­пространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от среда­та на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.

Изложбата гостува в Бургас, след кат

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
2925
Калейдоскоп

Китайският ансамбъл "Их тачин" очарова публиката на фестивала „Варненско лято“

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.Концертът им предизвика възторжени аплодисменти.

| 10 Юли 2024, 11:41 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Китайският ансамбъл
Китайският ансамбъл "Их тачин" очарова публиката на фестивала „Варненско лято“
Снимка © БТА

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите.

Сред хедлайнерите на фестивала са Михаела Филева, D2 и Дичо, както и „Сленг“ с Владо Михайлов и Атанас Колев.

„Фестивалът ще предложи не само музика, но и множество спортни и творчески занимания. В безплатната спортна зона професионални треньори ще мотивират всички за активен начин на живот чрез демонстрации и открити тренировки в над 20 спортни дисциплини, подходящи за всички възрасти. Посетителите ще имат възможността да участват в различни игри с награди, а за най-малките е подготвена богата палитра от еко- и образователни занимания“, разказват организаторите.

„Музейко” ще предложи забавни научни

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите.

На вернисажа камерният ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира

„В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век“, разказват от екипа. Те отбелязват, че заглавието на изложбата „Чеиз за Марс“, като Марс тук е Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вя

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Кание Уест е обвинен в сексуален тормоз от бивша асистентка, съобщи сайтът TMZ. Според Лорън Пишиота рапърът я уволнява, след като й изпраща текстове и видеоклипове с неприлично съдържание.

В иска си Лорън Пишиота казва, че е била модел на платформата OnlyFans. Там тя публикува снимки по бикини и бельо и бележи успех. За една година, тя печели по 1 млн. щатски долара.

Кание наема Лорън през юли 2021 г., след като се запознава с нея по време на подготовката на модната си линия. Тя казва, че също така му е сътрудничила и е работила с него по 3 песни от албума му Donda.

Година по-късно той я моли да изтрие профила си в OnlyFans и й обещава да плаща по 1 млн. долара годишно, ако го направи. Тя се съгласява. Малко след това Кание започва да й изпраща съобщения с неприлично съдържание.

Въпреки това певецът я повишава до шеф на персонала на различни свои комп

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инструменталистите са израснали в пасищните райони на Вътрешна Монголия. Те са родени в семейства на скотовъдци и от ранна възраст са започнали да изучават от народни музиканти местната цигулка моринхур и други характерни инструменти. След това те завършват професионални музикални училища и стават майстори на лъковите и арфови струнни инструменти и на традиционното гърлено пеене. Свирят в професионални художествени трупи във Вътрешна Монголия, имат участия по Китайската централна телевизия и награди в престижни национални и международни конкурси. Изявявали са се на сцени в Китай, Германия, Италия, Канада, САЩ, Швейцария, Швеция, Белгия. През 2014 г. изнасят концерт в „Кенеди център“ във Вашингтон.

Музикален ръководител и диригент на ансамбъла е композиторът Джу Джъджун, който е познат като създател на музика за телевизионни сериали и продукции, музикално-танцови постановки, документални филми, екологични проекти. Многократен носител е на престижната награда за изкуства на Китайската държавна администрация за радио и телевизия. Има и наградата за изключителен принос в популяризирането на националната култура. Той организира и ръководи церемонията по връчването на правителствените награди „Нова песен“ на Китайското радио, както и на националното изложение за оркестрова етно музика и китайския национален фестивал за народни песни и танци. Участва в национална кампания за събиране на монголски песни през 2012 г. През 2008 г. основава трупата Sound of the East original ecological art troupe и е неин ръководител и артистичен директор. Продуцент и артистичен директор е на проекта Yinhe Sigin Mongolian orchestra.

Художествената галерия в Смолян ще бъде именувана на Анастас и Петър Стайкови, създали едни от най-красивите живописни образи на Родопите, реши на днешното си заседание Общинският съвет в Смолян.  

През 2025 г. се навършват 120 г. от рождението на Анастас Стайков. Той посвещава цялото си творчество на Родопите и неуморно, до старини, пресъздава екзотичния бит, самобитната етнография и живота на родопското население, посочи кметът на Смолян Николай Мелемов.

Решението за именуване на Художествената галерия на имената на Анастас и Петър Стайкови е по предложение на кмета. 

Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.

Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко раз­пространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от среда­та на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.

Изложбата гостува в Бургас, след кат

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.